Gmina Kołobrzeg

Gmina Kołobrzeg położona jest w północno-zachodniej części powiatu kołobrzeskiego i wchodzi w skład województwa zachodniopomorskiego. Siedzibą gminy jest miasto Kołobrzeg, które nie wchodzi w skład gminy, jest osobną gminą miejską jako miasto Kołobrzeg. Gmina stanowi 19,9% powierzchni powiatu.

Usytuowana jest na zachód od miasta Kołobrzeg, zajmuje obszar 145 kilometrów kwadratowych, gdzie 27 miejscowości zamieszkuje 9712 osób.

Gmina słynie z niespotykanego w Polsce wysokiego wskaźnika przyrostu ludności. Wynika to z faktu osiedlania się tu wielu mieszkańców Kołobrzegu, ludzi z różnych stron Polski i Niemiec. Gmina ma charakter turystyczno-rolniczy. Największym jej atutem jest to, że na długości 13 kilometrów ma bezpośredni dostęp do morza – miejscowości Grzybowo i Dźwirzyno. Dla miłośników nadmorskiego wypoczynku udostępnia szerokie plaże o czystym piasku, nad czystą wodą i z powietrzem nasyconym zbawiennym jodem. W Dźwirzynie i Grzybowie znajdują się liczne obiekty oferujące miejsca noclegowe (hotele, pensjonaty, campingi, kwatery prywatne), obiekty handlu, gastronomii, sportu i rozrywki Na kąpieliskach strzeżonych nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwają ratownicy WOPR. Na miłośników wędkarstwa czeka jezioro Resko Przymorskie oraz zasobne w ryby łososiowate rzeki: Parsęta, Dębosznica i Błotnica. Okoliczne lasy pełne są grzybów, jagód i borówek. Są tu także dogodne warunki do uprawiania sportów wodnych. Można jeździć konno, poruszać się oznakowanymi trasami rowerowo-pieszymi i ścieżkami zdrowia. Dla tych, którzy szukają ciszy i spokoju oraz rechotu żab i widoku z krową w tle, czmychających zajęcy i saren, czekają gospodarstwa agroturystyczne.

Pas nadmorski Gminy Kołobrzeg leży w Obszarze chronionego Krajobrazu, a duża część jej terenu wchodzi ponadto w skład Strefy Ochrony Uzdrowiskowej. Władze i mieszkańcy gminy, kładą ogromny nacisk na ekologię i ochronę przyrody, odnosząc sukcesy w konkursach ekologicznych.

Strona internetowa: www.gmina.kolobrzeg.pl