Każde grzejniki płytowe złożony jest ze zgrzanych ze sobą arkuszy blachy inaczej zwanych płyt. Poprzez pionowe i poziome kanały, które znajdują się w grzejniku przypływa gorąca woda. Ciepło z wody najpierw wbija się do płyt, a następnie udaje się do powietrza. Aby znacząco poczuć lub zwiększyć moc grzejnika warto zwrócić na grzejniki posiadające konwektor- arkusz pofalowanej blachy, która jest przymocowana do płyty. Konwektor ma za zadanie ogrzewać powietrze, które płynie wzdłuż niego, maksymalna ilość odpowiada ilości wszystkich płyt. Każdy zostaje przymocowany do jednej z płyt. Na rynku występują grzejniki jednopłytowe, dwupłytowe, trzypłytowe, a także czteropłytowe. Posiadają swoje oznaczenia, które symbolizują, pierwsza cyfra mówi nam o liczbie płyt, druga cyfra określa nam liczbę konwektorów (np. 22 grzejnik w zestawie z dwoma konwektorami).

Jak zostaje rozprowadzana woda w grzejnikach płytowych

Istnieją dwa sposoby rozprowadzania grzewczego czynnika.
Pierwszy jest to sposób równoległy – jest to metoda tradycyjna, najczęściej stosowana. Gorąca woda wpływa do grzejnika od góry i zostaje rozsyłana jednakowa do wszystkich płyt, po całym ogrzaniu woda spływa i powraca do źródła ciepła.
Drugi sposób to szeregowy – nagrzana woda doprowadzana jest pierwsze do płyty, która znajduję się od strony pomieszczenia, później coraz to zimniejsza przepływa do dalszych. Ten o to sposób jest zupełnie nowy, a eksperci, którzy specjalizują się w tej dziedzinie są zdania, że sposób ten jest bardziej wydajny od tradycyjnego.

W jaki sposób regulować temperaturę

Grzejnik płytowy jest regulowane w następujący sposób: za regulację temperatury w pomieszczeniach służy dobrze znany nam termostat. Wkładka termostatu to element hydrauliczny, zapewnia regulację wody w grzejniku. Na nakładkę montuje się głowice, która jest widoczna na zewnątrz grzejnika płytowego. To właśnie ona odpowiada za regulację temperatury. Zazwyczaj głowica jest wyposażona w skalę.

 

Warto dokładnie przeczytać gwarancję oraz warunki stosowania grzejników. W nich znajdziemy informację na temat pomieszczeń oraz o całym procesie instalacji w jakich miejscach można je umieszczać. Warunki określają także parametry wody i przewodów doprowadzających ją, a także w jaki skuteczny sposób zabezpieczyć instalację np. typ otwarty czy też zamknięty. Jeśli użytkownik do dostosuję się do tych poleceń może doprowadzić do tego, że grzejnik będzie działał w sposób wadliwy, a co za tym idzie w każdej chwili można stracić gwarancję.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *